Overslaan en naar de inhoud gaan

Forum

Waar kwam Nicolaes vandaan?

Ik lees in deze ondertrouwakte dat Nicolaes Burgerss uit Hosnuts kwam. Maar is dat correct? En welke plaats zou daarmee bedoelt kunnen zijn? Een dergelijke plaats komt niet voor op de lijst van het herkomstonderzoek Amsterdam

Bij voorbaat dank!

Reacties (9)

Fred zei op wo, 10/14/2026 - 14:07

Op 21-04-1645 ging Claes Burghers in ondertrouw met Barbara Vinckel, te Amsterdam. 

Laten een aantal kinderen in Amsterdam ook dopen.

Dit moet zijn 2e huwelijk geweest zijn; waar hij vandaan kwam, staat hier ook bij > Alpen?

Gerry zei op wo, 10/14/2026 - 16:05
Dit zijn 2 verschillende mensen. Claes Burghers die met Barbara Vinckel trouwde, was 28 jaar in 1645, dus geboren in 1617. De Nicolaes die in 1648 probeerde te trouwen was toen 36 jaar, dus geboren in 1622.
Gerry zei op wo, 10/14/2026 - 16:07

sorry 1612

Gerrit de Niet zei op wo, 10/14/2026 - 17:00

Hoi Fred,

Hartelijk dank voor deze tip. Ik twijfel wel of het dezelfde man is want leeftijd en beroep verschillen. En 'Alpen' (lijkt hier zonder 'h' geschreven) is nogal afwijkend van Hosnuts. Maar ik ga me er even inbijten en mogelijk brengt me dat verder. Nogmaals mijn dank!

René van Weeren zei op wo, 10/14/2026 - 17:46

Twee andere argumenten voor de stelling dat het twee verschillende personen zijn:

- bij een tweede huwelijk zou de bruidegom zeker vermeld zijn als weduwnaar

- in dat geval zou ook zijn leeftijd niet vermeld zijn, omdat hij als weduwnaar (als eerder getrouwd geweest) al automatisch meerderjarig was, ongeacht zijn leeftijd (vaststellen van meerderjarigheid was de belangrijkste reden voor het noteren van de leeftijd destijds in deze bron)

De herkomst Alpen duidt overigens niet op Alphen, maar op de plaats Alpen nabij de Duitse plaats Moers.

Voor herkomstplaatsen is het herkomstonderzoek van Simon Hart een grote uitkomst, te vinden via https://assets.amsterdam.nl/publish/pages/753563/herkomstonderzoek_2.pdf

Helaas is daarin de plaatsnaam ook niet te vinden. Vermoedelijk is dit dus fonetisch opgeschreven. Ik vermoed zelf dat het om de plaats Horsens in Denemarken gaat (zie https://nl.wikipedia.org/wiki/Horsens_(stad)). Dit deels op fonetische gronden, deels op het feit dat 1) er veel migratie tussen Scandinavië en de Nederlanden plaatsvond (veelal over zee; Horsens is een havenstad) en 2) Anna Dammermans zelf uit Noord-Duitsland (Emden) komt, dat tevens niet al te ver van Denemarken afligt; veel migranten uit die tijd woonden in dezelfde straten en kenden elkaar ook van dezelfde kerken.

Gerrit de Niet zei op wo, 10/14/2026 - 17:56

Voor de helderheid; het eerste huwelijk - met Annetje Dammermans - ging niet door. Het werd afgeblazen en dat is  terug te vinden in het krakeelboek. Nicolaes/Claes was dus geen weduwnaar. Ook ik heb de indruk dat Hosnuts vermoedelijk een fonetisch genoteerde plaatsnaam is. Mogelijk uit Duitsland. Een dergelijke Duitse naam is niet onwaarschijnlijk: Ene Nicolaus Burger werd op 29-5-1611 gedoopt in Markgröningen, Ludwigsburg, Württemberg, Duitsland, als zoon van Conrad Burger en Anna. 

Fred zei op wo, 10/14/2026 - 19:23

Dan lijkt me het verstandigste om te kijken hoe de kinderen heetten, ook een Anna en een Conrad?

René van Weeren zei op wo, 10/14/2026 - 21:16

Beste Gerrit,

Nicolaes / Claes zou bij zijn ondertrouw wel als weduwnaar vermeld zijn, omdat zijn huwelijk met Barbara Vincke(l) drie jaar eerder plaatsvond (1645). Hij kan echter in 1648 niet haar weduwnaar zijn, want ook in de jaren na 1648 worden nog diverse kinderen van het echtpaar Burgers-Vincke geboren en gedoopt.

De herkomst van deze andere Claes is inmiddels ook achterhaald: het betreft inderdaad de Duitse plaats Alpen, zoals blijkt uit zijn poorterinschrijving in Amsterdam op 21 december 1643 (de derde vermelding op de rechterbladzijde), waar hij vermeld wordt als kleermaker afkomstig van Alpen in 't Land van Cleeff.

Zoeken in de index van het Stadsarchief Amsterdam op varianten van de naam Claas/Nicolaes Burgers(s) leverde mij in ieder geval geen aanknopingspunten betreffende de gezochte Nicolaes Burgers; gezien zijn vermelding als soldaat is het niet onwaarschijnlijk dat hij te voet of per schip verder is getrokken.

 

Gerrit de Niet zei op wo, 10/14/2026 - 21:54

Alweer hartelijk dank voor de moeite René! Jouw hypothese lijkt me zeer waarschijnlijk. Vriendelijke groet, Gerrit

Reageer op dit bericht

De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.
Slechts één bestand.
10 MB limiet.
Toegestane types: png gif jpg jpeg.