Overslaan en naar de inhoud gaan

Forum

Leeshulp gezocht

Beste allen,

De bijgaande vestbrief van de schepenbank Ginneken is uit 1565. Het betreft de tekst die begint onderaan de linker pagina en doorgaat op de rechter. Ik zag dat Jacop Henrick Coremans er in voorkomt alsook Heymerick Adriaen Heymericxzoon.

Ik ben al lang op zoek naar het verband tussen deze beide personen die waarschijnlijk familie zijn van elkaar.  Ziet iemand kans voor mij een transcriptie te maken van deze vestbrief? Ik zou er zeer mee geholpen zijn.

Bij voorbaat dank!

 

Reacties (8)

Dennis de Waart zei op vr, 09/05/2025 - 13:30

Hoi Niels,

Je zou kunnen proberen om een upload te plaatsen die goed te openenen en leesbaar is, of een link naar de pagina te plaatsen waar deze vest staat vermeld.

Je huidige upload loopt steeds vast en is voor mij in ieder geval niet te openen. Zo krijg je geen reacties ben ik bang.

Fijne dag vandaag!

Niels Koreman zei op vr, 09/05/2025 - 14:29

Hoi Dennis,

Dank voor je reactie. Wel vreemd, want ik kan de bijlage op mijn computer wel gewoon openen. Maar fijn dat je meldt dat het kennelijk problemen geeft. 

Dit is de link naar de betreffende vestbrief ( R683 f53v dd. 01-02-1565) te vinden op de website van het Stadsarchief Breda onder de knop bladeren door bronnen. NB: de pagina en folio's lopen niet synchroon, het betreft pagina 65 van het ingescande Register met nummer 683.  Ook heb ik de pagina nog een keer gedownload en bijgevoegd. 

Bladeren door bronnen

Hopelijk lukt het nu wel, anders hoor ik het graag nog even.

Vriendelijke groet,

Niels

 

 

Dennis de Waart zei op vr, 09/05/2025 - 16:41

Hoi Niels,

Dank je wel voor je reactie en je inspanningen. Dit is al een stuk beter. Maar ik heb nu ook het inventarisnummer en paginanummer dus kan ook op de site van het archief kijken. Voor vandaag is het een beetje "veel", maar ik wil er in het weekend altijd even naar kijken mochten anderen hier dan niet al een transcriptie voor je hebben gemaakt. 

Groeten en fijne dag!

Niels Koreman zei op vr, 09/05/2025 - 20:27

Hoi Dennis,

fijn dat je tijd en moeite wil nemen om er naar te kijken. Ik ben heel benieuwd naar de uitkomst!

Goed weekend,

Niels

Dennis de Waart zei op za, 09/06/2025 - 20:43

Hoi Niels,

Ik heb even naar de verschrikkelijke tekst (wat schrift en inkt betreft) gekeken op de site van het archief en lees daar zo-even dat: (Ik vat het maar even een beetje samen):

Jacop Henrick Coremans zone verkoopt aan Cornelis Thomaes Aert Emmen / Onnen zone (wonende in Breda) tot zijn behoef, en tot behoef van Jenneken Michiel Jan Jan Anssems dochter, zijn huisvrouw, (een beetje onder voorbehoud want wat is het slordig geschreven en de inkt verbleekt, daar bof je niet mee),: Een jaarlijkse erfpacht van 2 zester rogge, jaarlijks te vergelden op Maria Lichtmis,van en uit zijn Stede, gelegen te Bavel, "Opten Eijckberg", met als belendingen o.a.: Jan Heijmerick Adriaen Heijmericx zoone, uit land te Bavel, belend: Heijmerick Adriaen Heijmericx zoone, en nog een stuk land te Bavel als onderpanden voor de verzekering van de betaling van de jaarlijkse erfpacht van 2 zester rogge. (Het meeste van de tekst is juridisch formulier met daarbij ook nog een opsomming van de uit de onderpanden te betalen lasten, niet inhoudelijk van belang voor jouw vraag).

Wat deze tekst dus zegt is dat Heijmerick Adriaen Heijmericx zone en zijn zoon Jan, buren zijn van Jacop Coremans, althans, zij land bezitten dat naast landerijen van Jacop Coremans is gelegen.

Er staat niets over een eventuele familieband van hen met Jacop in deze akte. (Wat een familieband niet uit hoeft te sluiten natuurlijk).

Ook al is het niet wat je misschien hoopte, ik hoop je hiermee toch wat geholpen te hebben. 

Bonne recherches. 

 

 

Niels Koreman zei op za, 09/06/2025 - 22:39

Hoi Dennis,

Ik vond het zelf ook een heel onduidelijke akte, waar ik afgezien van wat namen verder niets uit kon halen. Chapeau dat je er dit van hebt kunnen maken. 

Nieuw voor mij is dat Jacop Henrick Coremans land bezat dat grensde aan land van Heymerick Adriaen Heymericx en zijn zoon Jan.

De vader van Heymerick ( dat was dus Adriaen Heymericx) trad eerder op als voogd van ene Jacop Henrick Coremans, die afkomstig was uit Goirle. Ik had al een sterk vermoeden dat deze Jacop Henrick later in Bavel terecht was gekomen waar hij land zou hebben geerfd, en dit lijkt het te bevestigen. Dus jouw inspanningen hebben me zeker weer verder geholpen. Hopelijk vind ik in de nabije toekomst ook nog iets dat de familieband tussen deze personen concreet aantoont. Er komt gelukkig steeds meer online beschikbaar dus we blijven naarstig zoeken. 

Hartelijk dank voor de genomen moeite!

Groet,

Niels

 

 

Dennis de Waart zei op za, 09/06/2025 - 23:58

Graag gedaan Niels. Juist deze akte is de slechtste wat schrift en inkt betreft zag ik toen ik het protocol doorbladerde. Deze akte is overigens geen vest, maar een een jaarlijkse erpacht van 2 zester rogge die Jacop jaarlijks verplicht was te betalen aan Cornelis uit Breda uit de onderpanden die in de akte zijn genoemd. Deze verplichting kon worden afgekocht tegen een betaling in geld of natura. (Lossing). Lukte het Jacop meerdere jaren niet deze erfpacht te betalen, dan kon er door het in gebreke blijven van de betaling een procedure gestart worden waarbij de onderpanden van Jacop openbaar zouden worden geveild. Dit is dan aangeduid als: evictie of: opwinning. 

Jacop bezat volgens deze akte dus een stede (hofstad/huis, schuur etc., zeg maar in huidige termen: boerderij) en stukken land in Bavel waarop hij zeg maar een soort "lening" afsloot. (Deze erfpacht). 

Adriaen Heijmericx zal zeker ergens familie van die Jacop Henrick Coremans zijn als deze als voogd is genoemd. Het lijkt er op dat eerder een familielid of familieleden van zowel Adriaen en Jacop zijn overleden, en de goederen van hen daarna via erfdeling aan Adriaen en Jacop zijn toegedeeld, waardoor zij rond 1565 gronden bezitten die naast elkaar zijn gelegen. ("buren zijn").

 

 

Niels Koreman zei op zo, 09/07/2025 - 00:48

Dat is interessante informatie Dennis. En wat je schrijft over een erfenis zou heel goed kunnen kloppen. Er is een vestbrief van 13 april 1534  ( Stadsarchief Breda, R 439, f60) betreffende een nalatenschap van Margriet Henrick Heymericx Coremans en haar echtgenoot Anthonis Jacop Nouts. Zij woonden in Bavel.  Daarin wordt Adriaen Heymerick (zoon van Heymerick Henrick Heymericx Coremans) genoemd als erfgenaam, zowel voor hemzelf alsook als voogd voor de onmondige kinderen van Henrick Jacop Coremanszoon, waar Jacop Henrick er dus een van was. Dus ja, het lijkt allemaal wel te passen.

Nogmaals heel erg bedankt, je hebt me weer een stuk op weg geholpen in mijn zoektocht.  

Groet, Niels

 

Reageer op dit bericht

De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.
Slechts één bestand.
10 MB limiet.
Toegestane types: png gif jpg jpeg.