PS: het is mogelijk om te bladeren door de bron. Helaas gebruikt men geen Arabische cijfers voor de jaartallen, dus ik kan de juiste bladzijde niet vinden. Vandaar dat ik geen knipsel heb kunnen maken ter ondersteuning van deze vraag..
Beste lezer,
Ik heb een vraag over de interpretatie van een transcriptie die hier te vinden is:
https://hdl.handle.net/21.12103/ce0cf4bd-8b33-dd09-3ba8-9bc9b92d97cb
De tekst neem ik hieronder over, met in het geel de plek waar mijn vraag over gaat:
Claes z.w. Claes Joest zijn recht en gedeelte te weten 1/3 hem behorende in die 4 mudden rogs erfpachts die hem verstorven waren en die hij gedeeld hadde na dood w. Joest Claes Joest zijns brueders - zijn recht en gedeelte tot hem behorende alsulcke erfpanningen in 175 peters als Claes die Canter Joesten Roloffssoen tbv erfgen. Joesten voors. en Cristijne zijn hvr in sch.br. Otw - supt Joesten Roeloffs voors. - dat. xij-a november scab. Go.den Leeuw et Buckinck [62v] Claes voirs. heeft in forme van testament begeert en gewilt dat Alet zijn witt. dochter voer den dienst die zij hem gedaan heeft en noch doen sal dat zij zijnder doet hebbe en besitten sal voerwuyt van zijn gueden die hij afterlaten sal xxi Rgld tot 20 st item nog hiertoe een bedde daer Claes op slaept dwelck oick Mechtelt zijne hvr doen zij leefde begeert hadde dat zij hebben zoude nae zijnder doet als hij sede - datum et scabini ut supra
Er is dus sprake van twee broers: Claes en Joest, beide zoons van Claes Joest. (a)
En er is sprake van een Joesten Roloffsoen die getrouwd was met Christijne. (b)
En er is sprake van een Claes die getrouwd was met Mechteld, en een dochter Alet hadden. (c)
Hoe deze drie partijen zich nou onderling verhouden, kan ik uit de tekst niet opmaken.
Nu mijn vragen:
* is de spatie die ik in geel aangebracht heb logisch?
dus: is het logisch om aan te nemen dat het twee verschillende personen betreft: Claes die Canter en Joesten Roelofs?
* kan iemand uit de tekst opmaken hoe de relaties liggen tussen de groepjes namen (a), (b) en (c)?
Uit deze tekst lijkt het idee ontstaan te zijn dat er een Joest Canters bestond, ik vraag me af of dat wel juist is, vandaar de vraag.
Hartelijke groet, Sanne
PS: het is mogelijk om te bladeren door de bron. Helaas gebruikt men geen Arabische cijfers voor de jaartallen, dus ik kan de juiste bladzijde niet vinden. Vandaar dat ik geen knipsel heb kunnen maken ter ondersteuning van deze vraag..
Beste Sanne, er klopt iets niet op de site van het Regionaal Archief Tilburg. Ik zie jouw akte op f. 94r-v, zie https://www.regionaalarchieftilburg.nl/zoek-een-persoon/deeds/ce0cf4bd-… , het gaat niet om f. 62. Gelukig is het register chronologisch bijgehouden... De tekst die je hierboven aanreikt is meer een samenvatting dan een complete transcriptie, waarschijnlijk zijn ook daardoor zijn dingen niet geheel duidelijk. Hier alvast als bijlage de eerste akte.
hartelijk bedankt Otto!
Hallo Otto,
Heel erg bedankt nogmaals!
Ik geloof sowieso niet dat ik de naam Canters zie in deze twee fragmenten...?
Claus z wijlen Claus Joost zijn...
...
...
... Joost Claus Joost zijn brueder...
...
...
... als Claus ... Joost Rolofs tot behoef van zijn erfgenamen ...
Ik kan alleen stukjes lezen, dus kan het niet zeker weten, maar de naam Canters is meestal gemakkelijk te vinden..
Groet en nogmaals dank, Sanne
Beste Sanne, in de eerste akte staat in r. 7 als Claes die Canter Joest Roloffssoen.
goh, nu je het zegt, zou ik het ervan kunnen maken, maar knap hoor...!
Hartelijke groet en heel erg bedankt, Sanne
Sanne
zei op maandag 30 oktober 2023 - 09:49