Overslaan en naar de inhoud gaan

Forum

Een boekje uit Hove bij Antwerpen

Dit is de eerste bladzijde van een klein boekje dat gaat over bezittingen in de Baronie van Hove. Hove ligt ten zuiden van Antwerpen in de buurt van Kontich. 

Op de voorkant staat, slecht leesbaar in een veel later handschrift: 'Hoffstadt van Allemanne van Warmenhoven 1600-1701'.

Bovenaan staat, dat is nog wel te lezen, 'Manuael off particulier schrijfboeck van moeder goffstadt...' en daarna worden nog wat mensen opgesomd: 'kinderen', 'Huijser', en dan 'beginnen op Sint Jonas dag Anno 1600'. Maar de andere woorden ontgaan me helaas. Ik ben benieuwd waar dit boekje over gaat. Het zijn geen rekeningen. Misschien is het een kopie uit een kroniek. Wie kan me hierbij helpen?

Reacties (2)

René van Weeren zei op vr, 01/02/2026 - 20:03

Een interessante vondst: het betreft een cijnsregister, waarin de cijnsbelasting voor de gronden die onder de toenmalige hofstad Alleman (ook wel: Halman) van Warninckhove (ook wel Weyninckhoven) vielen aangetekend werden. Hieronder de transcriptie en een 'vertaling' naar meer hedendaags taalgebruik.

De hofstad was destijds een van de 24 moederhofsteden die de Sint-Baafsabdij in Gent bezat. In de loop van de 17e eeuw zou de hofstede ook bekend staan als 't Seraertshoeve'. Meer over de historie is te vinden op https://inventaris.onroerenderfgoed.be/teksten/13183

1600
Manuael oft
perticulier chijnsboeck van(den)
moederhoffstadt van Alleman
Van Wannickhoven, geleghen
onder Hove toebehoorende
den kinderen Peeter Sluijck,
te wetene Adam Sluijck en(de)
Adriana Sluijck, broeder ende
sustere, daer moeder aff was
Pierinne V(er)sloot Janssend(ochte)r den ouden
beginnen(de) op Sint Thomas-
dach anno 1600.
Ende den ontfanck ofte
de betaelinghe van dyen jaere
en(de) naervolghende jaeren sal
op elcken item oft tack en(de)
p(er)tije hyer naervolghende
inde margine geteeckent
worden bij den proprietaris

1600
Handboek of specifiek cijnsboek van de cijns die geheven werd vanuit de moederhofstad genoemd Alleman (of Halman) van Wanninckhoven, die gelegen was op het grondgebied van Hove, toebehorende aan Adam en Adriana Sluijck, broer en zus en beiden kinderen van Peeter Sluijck en wijlen Pierinne, dochter van Jan Versloot senior. Dit cijnsboek begint op Sint Thomas-dag (3 juli) 1600.
De ontvangst van de betaalde cijns van 1600 en de daaropvolgende jaren zal voor elk onderdeel en voor elke partij in de marge aangetekend worden door de eigenaar.

Paul Snijders zei op vr, 01/02/2026 - 21:07

Heel erg bedankt, René. Het is dus net een beetje anders dan ik gelezen had, en wat je verder schrijft is zeer informatief! Een paar namen uit de link over Kasteel Weyninckhoven zag ik al in het boekje staan, zoals 'Heer Lanseloot tSeraerts'.

Hier is een dubbele bladzijde die laat zien waarom ik dacht dat het een kopie is, met 'folio 229' en 230 erop. Het boek heeft maar 38 bladzijden, waarvan 34 beschreven. Nu zie ik ook dat er toch bedragen op staan, iets met xviii.

 

Reageer op dit bericht

De inhoud van dit veld is privé en zal niet openbaar worden gemaakt.
Slechts één bestand.
10 MB limiet.
Toegestane types: png gif jpg jpeg.